Przyprawy – jakie wybrać?

Zapewne żadna dobra gospodyni nie wyobraża sobie gotowania bez przypraw. To właśnie one nadają potrawom niebywałego smaku oraz aromatu. W tym wszelkiego rodzaju zioła, które są podstawą w naszych domach. Bez przypraw nie ma tak naprawdę dobrze przygotowanej potrawy. Przypraw jest wiele, chociaż czasami nie do końca wiemy jaki rodzaj wybrać.

 

Dając za przykład paprykę. Na sklepowych półkach możemy znaleźć paprykę słodką, ostrą czy wędzoną. Wybór jest szeroki. Przyprawy są niewątpliwie składnikiem potraw. Najczęściej stosuje się je w niewielkich ilościach. Poprawiają one walory smakowe i zapachowe. Przyprawy tak naprawdę nie mają większego znaczenia odżywczego. Niekiedy pobudzają trawienie. Mogą działać leczniczo. Można wyróżnić przyprawy naturalnego, te pochodzenia roślinnego oraz syntetyczne. W Azji są znane przyprawy korzenne. To one charakteryzują się bardzo specyficznym smakiem. Przyprawy możemy podzielić na korzenne, warzywne oraz ziołowe. Innymi przyprawami są: ocet balsamiczny, musztarda, miód, cukier, majonez, keczup, sos sojowy czy sól. Wśród mieszanek przyprawowych wyróżniamy m. in: garam masala, pieprz ziołowy czy curry. W Polsce często używamy ziół prowansalskich. Jednak warto powiedzieć słów kilka o typowo polskich przyprawach. Należą do nich przede wszystkim: koper, natka pietruszki, bazylia czy tymianek. Nadają one niezwykłego aromatu daniom oraz w niektórych przypadkach wyglądu pod względem koloru. Mówimy tutaj o kurkumie czy curry. Bardzo często nawet najprostsze dania nie smakowałoby tak gdyby nie przyprawy. Przyprawy ziołowe posiadają lecznicze właściwości. Przyprawy są stosowane od najdawniejszych czasów. Prastare cywilizacje korzystały z pomocy przypraw ziołowych, nasion czy owoców. Dziś przyprawy można spotkać w każdym domy i sklepie. Przyprawy wytwarza się z liści, korzeni oraz owoców roślin. Możemy kupić również specjalne mieszanki oraz sosy, które powstają na bazie naturalnych dodatków. Dobrze znanymi przyprawami jest: anyż, bazylia, chilli, cynamon, cząber, goździki, gorczyca, jałowiec, imbir, estragon, kardamon, kmin rzymski, liść laurowy, ziele angielskie, len, majeranek, papryka, pieprz biały, szafran, melisa, mięta, wanilia czy szałwia.

Charakterystyka niektórych przypraw

Anyż to suszone owoce drzewa anyżowego. Chilli pochodzi z Boliwii. To bardzo pikantna przyprawa. Natomiast cynamon to starta na proszek kora cynamonowca, drzewa które rośnie na dziko. Gałka muszkatołowa to jądro nasienia z owocu muszkatołowca. To wiecznie zielone drzewo rosnące w Indonezji. Tymczasem goździki to suszone pąki goździkowca korzennego, drzewa pochodzącego z Moluków. Imbir to suszone podziemne kłącza byliny. Do różnych potraw często używamy kminku. To suszone owoce kminu, czyli rośliny z rodzin baldaszkowatych. To jedna z najstarszych przypraw. Papryka, czyli popularna przyprawa w postaci wysuszonych i sproszkowanych owoców papryki rocznej. Wyróżniamy paprykę słodką, ostrą i wędzoną. Tymczasem rozmaryn, czyli liście krzewu dziko rosnącego w krajach śródziemnomorskich. Przyprawia się nim mięso nadając niezwykłego smaku i aromatu. Szafran jest z pewnością najkosztowniejszą z przypraw. Wytwarzany z kwiatów szafranu siewnego.