Nadwaga nie pomaga

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych dziś chorób cywilizacyjnych jest nadwaga. Problem ten dotyczy ponad 68% Polaków i 53% Polek. Jeszcze gorsze statystyki dotyczą polskiej młodzieży. Z całą pewnością skala tego zjawiska powinna budzić niepokój. Każdy z nas powinien mieć tego świadomość. Walkę z nadwagą lub otyłością powinniśmy zacząć od konsultacji ze specjalistą. Może nim być lekarz, a w dalszej kolejności dietetyk, trener personalny lub inna osoba, która w fachowy sposób pomoże nam wytyczyć właściwą ścieżkę postępowania.

 

Konieczna może być farmakoterapia, ale bez wątpienia nie obędzie się bez odpowiedniej diety. Zmiana nawyków żywieniowych powinna stanowić punkt wyjścia naszych działań. Rezygnacja z tłustych potraw, słodyczy, napojów gazowanych i wzbogacenie jadłospisu o świeże warzywa i owoce to pierwsze duże kroki do zgubienia zbędnych kilogramów. Nie mniej ważny będzie ruch i zmuszenie się do ćwiczeń. Nie powinniśmy od razu zaczynać od biegów długodystansowych, bo tylko pogorszymy sprawę i napytamy sobie więcej biedy. Można zacząć od dłuższych spacerów, marszów z kijkami nordic walking, przejażdżek rowerowych. Tak na dobrą sprawę pożądana będzie każda forma ruchu. W sezonie zimowym mogą to być aktywności na hali sportowej, w siłowni lub rowerku stacjonarnym – sport jest istotny. Nadwaga ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm.

 

W znacznym stopniu obciąża nasze stawy, serce i ogólnie układ krwionośny. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę. Istnieje jednak pilna potrzeba podejmowania większej liczby działań profilaktycznych. Wszystko powinno tak naprawdę zaczynać się od edukacji wczesnoszkolnej. Dobrym przykładem są szkoły, które ograniczyły sprzedaż w sklepikach chipsów i słodyczy, a w to miejsce wprowadziły zdrowe przegryzki w postaci warzyw i owoców. To jest bardzo dobry kierunek i takich działań powinno być jak najwięcej. Nadwaga nie pomaga nam w życiu. Najbardziej radykalną walki z nią jest zabieg chirurgiczny polegający na zmniejszeniu objętości żołądka, ale to naprawdę powinna być ostateczność. Zacznijmy od spersonalizowanej diety, aktywności fizycznej, a przy odrobinie dobrych chęci, determinacji i pracy na pewno zgubimy dużo niepotrzebnych kilogramów.