Podstawowy zielnik w kuchni, czyli jak zatroszczyć się o swój organizm

Wszyscy dobrze wiemy, że należy zwracać szczególną uwagę na to co spożywamy. Warto jest też dopierać składniki i przyprawy w taki sposób, żeby poza zaspokojeniem głodu, zyskało na tym również nasze zdrowie. Nie każdy jednak wie, iż istnieją zioła na trawienie i przemianę materii, które bardzo korzystnie mogą wpłynąć na kondycję naszego organizmu czy nawet na sylwetkę.

Bazylia

Bazylia jest bardzo popularnym dodatkiem do wielu dań, zarówno świeża jak i suszona, dlatego zwykle dodajemy ją do smaku do przygotowywanych przez siebie potraw. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, iż bazylia ma również wiele dobroczynnych dla nas i dla naszego organizmu właściwości. Bazylia między innymi przyspiesza trawienie pokarmów, ale też zapobiega wzdęciom. Warto więc wprowadzić ją do naszego codziennego jadłospisu.

Mięta

Mięta świetnie komponuje się w kuchni z różnymi potrawami, jak i napojami, na przykład lemoniadą. Nie możemy jednak zapomnieć o jej działaniach leczniczych. Od lat stosowana jest jako środek rozkurczający na ból brzucha, natomiast posiada również wiele innych właściwości. Mięta skutecznie wspomaga trawienie, a także działa doskonale na wzdęcia czy zaparcia. Powinna więc zagościć na stałe w naszej codziennej kuchni, tym bardziej, że ze względu na jej dobry smak, można ją zaparzyć i pić. Jeśli więc tego nie chcemy, nie musimy nawet jej dodawać do potraw, jeśli to połączenie nam niezbyt odpowiada.

Melisa

Melisa szczególnie znana jest ze swoich właściwości uspakajających. Posiada jednak również sporo innych działań, między innymi doskonale wspomaga trawienie i metabolizm. Z jej mniej znanych działań, można również wyróżnić właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ze względu na jej łagodny smak, można ją, podobnie jak miętę, pić jako napar.
Od wieków stosujemy zioła w lecznictwie, lecz w ostatnich latach ze względu na intensywny rozwój medycyny, nieco o nich zapomnieliśmy. Warto jednak przypomnieć sobie o działaniu ziół, ponieważ ich naturalne właściwości mogą skutecznie wspomóc nasze zdrowie i podreperować kondycję organizmu.