Czy to czas na wizytę u psychiatry?

Wydaje się, że kultura popularna w pewnej mierze przyczyniła się do zmiany postrzegania zawodu psychiatry – z jednej strony przybliżyła jego wizerunek, umiejętności i metody pracy, szerszej publiczności, ale z drugiej strony, nieco go, trochę niesłusznie, przyciemniła. Niejednokrotnie przecież w filmie choćby psychiatra gra rolę antagonisty głównego bohatera, który chce działać na jego niekorzyść.

Zdrowie psychiczne

Czas jednak na oddzielenie prawdy od fikcji i zrozumienie, że lekarzem, która pomaga nam w stanach nerwowego rozstroju, którego to nie chcemy już lub nie możemy leczyć poprzez terapię u psychologa, jest właśnie psychiatra. Warszawa to miasto ludzi otwartych i wielu z nich nie boi się przyznać także publicznie, że korzysta w wizyt u tego specjalisty. A czym dokładniej zajmuje się psychiatra? Warszawa, jak jak każde duże miasto, wywiera ogromną presję na swych mieszkańcach. Każdy chce być w tzw. obiegu – dobrze wyglądać, dobrze zarabiać, dobrze jeść. Czasem jednak mieszkańcy ci zapominają o ładowaniu baterii potrzebnych do tego, by cały nasz system nerwowy – tak potrzebny do życia, w tym do pracy na wysokich obrotach – poprawnie działał.

 

Kiedy system się przepala – czas na głęboki odpoczynek. Ten powinien zapewnić nam lekarz psycholog. Pomoże odbudować go rozmową, poradami. Jeśli czujemy, że potrzebujemy szerszego zakresu pomocy, wtedy nadszedł czas na psychiatrę. Lekarza, który w przeciwieństwie do psychologa, potrafi dobrać nam również leczenie farmaceutykami. Tym właśnie zajmuje się, prócz rozmów i skierowań na terapię, psychiatra. Warszawa ma ich wielu w swojej ofercie – jeśli więc czujemy, że potrzebujemy pomocy, zacznijmy jej szukać.