Badania profilaktyczne pomagają wykryć nieprawidłowości w organizmie człowieka zanim choroba zacznie dawać poważne objawy. Niestety, wciąż bardzo niewielka grupa osób regularnie się bada. Koszt morfologii to zaledwie kilkanaście złotych. Badanie to można także wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, wystarczy udać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu.
Na czym polega to badania?
Morfologia krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w ramach diagnostyki chorób. Jest to badanie zarówno jakościowe jak i ilościowe, które umożliwia ocenę poszczególnych elementów składających się na krew człowieka. W ramach przeprowadzonego badania określa się liczbę i rodzaj krwinek czerwonych, krwinek białych, a także płytek krwi. Dorosły człowiek w swoim organizmie posiada około pięciu litrów krwi. Pełni ona szereg niezmiernie znaczących funkcji, między innymi jest odpowiedzialna za rozprowadzenie substancji odżywczych, hormonów oraz tlenu. Morfologia krwi człowieka pomaga ocenić podstawowy stan jego zdrowia. Wszelkie odchylenia od normy mogą świadczyć o toczących się w organizmie procesach chorobowych.
Najważniejsze czynniki badane podczas morfologii
W trakcie badania sprawdza się między innymi hematokryt, hemoglobinę, krwinki białe. Jeżeli w wyniku badania zostanie ujawniony nadmiar hematokrytu może to świadczyć o wzroście czerwonych krwinek, który może być spowodowany chorobami płuc czy problemami z nerkami. Z kolei zbyt mała liczba krwinek czerwonych to często objaw związany z chorobami szpiku kostnego. Z kolei, jeżeli w obrazie morfologicznym zaniżony jest poziom hemoglobiny, może to świadczyć o nadmiarze wody w organizmie, zaś jego podwyższenie o odwodnieniu. Krwinki białe, to kolejny niezmiernie istotny składnik krwi człowieka. W przypadku gdy krwinek białych jest z w organizmie za dużo, może to mieć związek z ciążą, nadmiernym opalaniem się czy z życiem w ciągłym stresie. Gdy w organizmie zaczyna brakować krwinek białych, jest to znak, że może toczyć się w nim jakiś stan zapalny.
Jak interpretować wyniki morfologii
Aby prawidłowo zinterpretować wyniki badania morfologicznego, trzeba mieć w tym temacie doświadczenie. Niektóre wyniki mogą świadczyć o wielu różnych chorobach, dlatego aby uzyskać dokładne informacje na temat stanu swojego zdrowia najlepiej jest się udać z wynikami badania do lekarza pierwszego kontaktu. Profilaktyczne wykonywanie badań morfologicznych w przypadku osoby dorosłej zaleca się raz na pół roku.