Jedne z najzdrowszych diet

Od wielu lat wybitni eksperci w dziedzinie dietetyki oraz medycy analizują przeróżne diety oraz ich wpływ na organizm człowieka. Dieta ma bardzo istotny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Bardzo istotne jest, aby była odpowiednio zbilansowana i zapewniała nam codzienne zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju składniki odżywcze. Istnieje wiele diet przeznaczonych dla konkretnej grupy osób np.: cukrzycy, ludzie otyli, borykający się z nadciśnieniem tętniczym czy miażdżycą.

Czy istnieje jedna uniwersalna dieta dla każdego? Otóż nie. Istnieje wiele zdrowych diet, ale nie każda jest odpowiednia dla wszystkich. Powinna być odpowiednio dopasowana i zbilansowana. Jednak istnieje kilka zasad zdrowego odżywiania, które są skierowane do wszystkich ( uniwersalne) należą do nich:
– zamień napoje gazowane na zwykłą czystą wodę
– zamiast soków z kartonu pij świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne
– unikaj cukru lub zamień go np. na miód
– posiłki spożywaj regularnie i często ( pomiędzy 4-5 posiłków dziennie)
– zjadaj dużo warzyw i owoców ( przewaga warzyw)
– postaw na pełnoziarniste produkty zbożowe ( pieczywo, makarony)
– ogranicz ilość spożywanego mięsa
– unikaj tłuszczów zwierzęcych
– ogranicz spożywanie soli
– unikaj tłustych potraw oraz fast foodów.

Jedne z najzdrowszych diet

Najzdrowsze diety zostały dokładnie przeanalizowane przez szereg specjalistów. Po wnikliwych badaniach nad nimi uznano, że do najzdrowszych diet świata zalicza się dietę : DASH oraz śródziemnomorską. Co takiego sprawiło, że to właśnie one królują w tej dziedzinie? Oto króciutka charakterystyka każdej z nich.

Dieta DASH

Jest to zdecydowanie królowa wszystkich diet, gdyż już od ponad 7 lat utrzymuje swoją pozycję numer jeden jako jedna z najzdrowszych diet. Jest to dieta idealna dla wielu z nas, gdyż jest nie tylko zdrowa, ale przede wszystkim smaczna i bardzo prosta w przygotowaniu. Opiera się także na produktach, które są ogólnodostępne. Dieta ta opiera się na spożywaniu: dużej ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych w odpowiednich ilościach, ryb i drobiu, roślin strączkowych, nasion i orzechów. Wszystko to oczywiście odpowiednio zbilansowane i dostosowane do naszego trybu życia jaki prowadzimy.

Dieta śródziemnomorska

Jest to jedna z najzdrowszych diet. Nie tylko wpływa dobrze na nasz organizm oraz samopoczucie, ale także zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych w tym choroby wieńcowej serca. Dieta ta charakteryzuje się przede wszystkim spożywaniem: dużej ilości świeżych warzyw i owoców, pełnowartościowych produktów zbożowych, dużej ilości ryb, sera, czosnku i ziół, małej ilości mięsa. W tej diecie także nie smaruje się pieczywa oraz nie stosuje omast i zasmażek tak popularnych w naszej kuchni. Zaś tłuszczem dominującym jest tylko i wyłącznie oliwa z oliwek.[/h5]