Atrybut gentlemana

Jakie cechy powinien posiadać współczesny gentleman? Z czym nam się kojarzy?
To przede wszystkim mężczyzna elegancki, zadbany, dbający o stylowy ubiór oraz zawsze zachowujący się z klasą. To mężczyzna szanujący tradycję i klasykę a jednocześnie nowoczesny, pewny siebie i myślący o przyszłości. Do najważniejszych atrybutów mężczyzny z klasą należy odpowiednio dobrany i elegancki ubiór: garnitur, marynarka, klasyczna koszula, krawat i inne akcesoria. To także dobrze dobrany zapach, który zapada w pamięć – tajemniczy i intrygujący, połączenie klasyki z nowoczesnością. Takim zapachem z pewnością może być woda kolońska 4711 Douglas – niezbędna każdemu eleganckiemu człowiekowi. To również znakomity pomysł na prezent a obdarowany z pewnością będzie się czuł wyróżniony.

Pochodzenie nazwy

Oryginalna woda kolońska 4711 Douglas zawdzięcza swą nazwę niemieckiej Kolonii, gdzie powstała i gdzie jest do dzisiaj produkowana. Sama Kolonia bywa nazywana “miastem perfum” i jest to zdecydowanie jej znak rozpoznawczy. Skąd jednak wzięła się numeracja 4711?
Otóż fabryka perfum, gdzie produkowano również wodę kolońską mieściła się przy ulicy Glockengasse. Tak było jednak do czasu zajęcia miasta przez wojska napoleońskie. Wówczas wprowadzono inny podział administracyjny, który miał ułatwić francuskim żołnierzom orientację w terenie. Wprowadzono numerację poszczególnych budynków i tak oto fabryka perfum i wody kolońskiej uzyskała numer 4711. Tym numerem zaczęto oznaczać również buteleczki z wodą kolońską a z czasem numer 4711 stał się nierozerwalnie związany z tymi znanymi perfumami.
Nawiasem mówiąc, Napoleon miał jeszcze jeden drobny udział w historii wody kolońskiej. Specyfik bowiem początkowo był używany wyłącznie wewnętrznie jako produkt farmaceutyczny. W 1810 roku Napoleon (wówczas jako cesarz) wydał rozporządzenie na mocy którego każdy producent farmaceutyków do użytku wewnętrznego musiał opublikować jego recepturę. Właściciele manufaktury produkującej wodę kolońską chcieli tego uniknąć i w tym celu swoją wodę przemianowali na odświeżający specyfik leczniczy polecany do aromaterapii.
Woda kolońska 4711 Douglas do dziś cieszy się ogromnym uznaniem eleganckich mężczyzn na całym świecie.

Specyfikacja wody, zakupy perfumów

Pewnie trudno w to uwierzyć jednak skład oficjalnej woda kolońska 4711 Douglas do dziś nie jest w pełni znany. Proporcje poszczególnych składników czy olejków eterycznych są objęte ścisłą tajemnicą. Możemy jednak wyróżnić podstawowe składniki. W każdych perfumach wyróżniamy nutę głowy, nutę serca oraz nutę bazy. Jakie składniki znajdziemy w oryginalnej wodzie kolońskiej?
Nuta głowy to składniki takie jak bergamotka, cytryna i pomarańcza.
Nuta serca to zioła takie jak lawenda i rozmaryn.
Bazę stanowi olejek neroli czyli z kwiatów gorzkiej pomarańczy.