Kto decyduje o nałogu.

Uzależnienia są narastającą plagą XXI wieku. Coraz częściej spotykany ludzi którzy uzależniają się od alkoholu, narkotyków, czy komputera i internetu. Zachowania te mają różne przyczyny i niekiedy bardzo trudno je wyleczyć. Problemem jest również częste niezrozumienie społeczeństwa, która traktuje osoby uzależnione jak wyrzutków społecznych, którym nie warto pomagać. Z tego powodu bardzo wiele osób, umiera z powodu nałogów i niezrozumienia. Medycyna daje jednak wiele sposobów na pomoc osobom uzależnionym. Jedyne co jest potrzebne to ich determinacja do odzyskania normalnego życia. Konieczne jest jednak przeanalizowanie dlaczego wiele osób, już w młodym wieku uzależnia się od różnych czynników.

Rodzina uczy tego co najważniejsze, ale…

Choć rodzina jest naturalnym środowiskiem dorastania, w którym nabieramy pewnych umiejętności i cech oraz kształtujemy naszą osobowość, bardzo często to ona jest właśnie przyczyną nałogów. Nie chodzi tu tylko rodziny patologiczne, w których rodzice nałogowo piją alkohol czy korzystają z używek ale również o takie w których wszystko jest w miarę normalnie, a kwestia nałogu to jedna błędna decyzja. Rozpad więzi to pierwsza, najczęstsza przyczyna występowania nałogów. Coraz częstsze stają się rozwody, przeprowadzki a długie godziny spędzone z pracy sprawiają, że rodzice mają mniej czasu dla dzieci. Powoduje to że czują się one samotne, szukając pocieszenia u rówieśników, którzy nie zawsze prowadzą ich dobrą drogą. Kolejny bardzo poważny błąd który prowadzi do nałogu to traktowanie dziecka jako karty przetargowej między rodzicami, połączone z chłodem prowadzi do tego że dziecko czuję się niechciane i przestaje kontaktować się ze światem zewnętrznym, zamykając się w sobie a co za tym idzie popadając w kolejne nogi.

Autorytety i presja grup

Rodzina to jednak nie jedyne miejsce gdzie człowiek narażony jest na popadanie w nałogi. Bardzo ważne są również wzorce społeczne które są idolami każdego z nas. Żyjemy w czasach w których środki społecznego przekazu, terminują zachowania wielu osób. Jeśli więc osoba obierze sobie niewłaściwy przykład do naśladowania, może wiązać się to z konsekwencjami, g jakiej idol tak i ona będzie chciała naśladować go również w nałogach.

Bardzo podobnie wpływ ma również środowisko rówieśników. Jeśli osoba dostanie się w nieodpowiednie bardzo szybko pod wpływem grupy, uda się ją przekonać do spróbowania, od czego jest bardzo szybka droga do nałogu.

Ważne jest aby rodzice, poświęcali odpowiednią liczbę czasu swoim dzieciom, nie traktowały ich z góry oraz przysłuchiwał się ich potrzebom, ponieważ jeśli tego nie zrobią to mogą bardzo szybko je stracić. Przyczyny nałogów mogą być różne, jednak zawsze nałóg będzie nałogiem, tak samo szkodliwym i złym.

Artykuł powstał z inspiracji stroną https://psychoterapiawawa.org.pl/