Co robić aby maluchy nie chorowały?

Już poeta kilka wieków temu podkreślał jak ważnym aspektem w życiu człowieka jest zdrowie. Często jest ono niedocenianie. Dopiero gdy zaczyna szwankować, człowiek zauważa ile stracił. Maluchy oraz osoby w podeszłym wieku – te dwie grupy są szczególnie narażone na zachorowania na różne choroby. W jaki sposób chronić małe dzieci by były zdrowe?

Lepiej dmuchać na zimne

O zdrowiu dzieci można pisać bardzo długie rozprawki, a temat z pewnością i tak nie zostanie wyczerpany. Najważniejsza zasada jest taka, żeby nie szkodzić i żeby zapobiegać, a nie trzeba będzie leczyć. Ogromny wpływ na stan zdrowia każdego człowieka, zarówno tego małego jak i dużego ma to co on je. Szczególną troską należy zatem otoczyć codzienną dietę dzieci. Specjaliści zajmujący się zdrowym żywieniem zdefiniowali najlepszy schemat posiłków. Według niego, powinno się spożywać pięć porcji w ciągu dnia. Ważne jest, aby zachować między nimi odpowiedni odstęp czasowy. Im więcej warzyw i owoców wyląduje na talerzu, tym lepiej, jednak nie można zapominać także o białku, węglowodanach czy zdrowych tłuszczach. Naturalnie, najmłodsze dzieci powinny jeść częściej niż pięć razy i tylko pożywienie dostosowane do wieku.

Badanie kontrolne

W niektórych sytuacjach, pomimo najdokładniejszych starań, nie da się zapobiec infekcjom czy poważniejszym chorobom. Każde dziecko raz na czas przechodzi bilans u lekarza sprawdzający stan zdrowia. Aby mieć pewność, że z maluchem jest wszystko w porządku warto badania profilaktyczne wykonywać nieco częściej niż to wynika z lekarskich wymogów. Oczywiście nie chodzi o to, żeby dziecku co miesiąc robić rezonans, ale morfologia i badanie moczu raz na kwartał nie będą przesadą.

Odpowiednia dawka ruchu

Dobrze wyselekcjonowane jedzenie i badania profilaktyczne to jeszcze nie wszystko. Aby zdrowie dopisywało, to trzeba maluchowi zapewnić ruch na świeżym powietrzu. Doskonałym sposobem na wspólne, rodzinne spędzanie wolnego czasu będą wycieczki rowerowe lub spacer górskimi ścieżkami. Można także z dzieckiem wybrać się na spacery po piaszczystej plaży nad morzem. Ważne jest to, aby o ile to jest możliwe, spędzać dużo czasu na otwartej przestrzeni poza miastem. Niestety, w wielu polskich aglomeracjach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia przez cały rok, a aktywność fizyczna w takich warunkach może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdrowe dziecko, to szczęśliwe dziecko. Na barkach rodziców leży troska o to, aby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki do rozwoju.