Mój adres IP

Wiele osób nigdy nie słyszało o tym, czym są numery IP urządzeń, z których na co dzień korzystają a wiele innych o nich słyszało, ale ma o nich jedynie mgliste pojęcie, lub zna jedynie nazwę. Są jeszcze też osoby zainteresowane danymi technicznymi i te osoby pewnie nie jeden raz zastanawiały się jaki jest mój IP.
Numer IP to ciąg liczb, który na pierwszy rzut oka nic nam nie mówi. To tylko kilka oktetów przedzielonych między sobą kropkami. Przynajmniej tak to wygląda dla nas. Jednak dla serwerów obsługujących strony internetowe numer IP to coś, w rodzaju adresu naszego komputera, bez którego nie byłaby możliwa żadna forma komunikacji miedzy urządzeniami i serwerami w sieci.

 

Chcąc wiedzieć jaki jest mój ip wystarczy wpisać to pytanie w wyszukiwarkę i wejść na jedną z wielu stron, która od razu wyświetli adres ip urządzenia, z którego na nią wchodzimy.
Jeśli chcemy dowiedzieć się czy nasz adres ip jest stały czy dynamiczny wystarczy zresetować połączenie sieciowe, po czym po ponownym zalogowaniu się do Internetu sprawdzić nasz ip jeszcze raz. Jeśli jest taki sam jak wcześniej jest to adres stały, jeśli zaś numer się zmienił jesteśmy posiadaczami adresu dynamicznego.