Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zakażenie wywołane nieprawidłowym myciem zębów może rozprzestrzenić się na cały organizm człowieka. Tego, jak prawidłowo myć zęby uczy się dzieci już w przedszkolu. Jednak wciąż wielu dorosłych nie zważa na konieczność regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Jak dbać o zęby?

Regularne mycie

Przede wszystkim zęby trzeba myć regularnie, najlepiej po każdym posiłku, tak by resztki jedzenia nie zostawały w przestrzeni między zębowej, gdyż mogą tam ulegać rozkładowi. Jeżeli nie ma się możliwości dokładnego wyszczotkowania zębów, to warto chociaż przepłukać jamę ustną specjalistycznym płynem lub wyczyścić zęby przy użyciu nici dentystycznej. Są to podstawowe zasady higieny jamy ustnej, które powinien stosować każdy, kto chce mieć zdrowe zęby. Warto wspomnieć również o tym, że oprócz częstotliwości mycia zębów istotna jest także jakość tej czynności. Zęby należy czyścić odpowiednio długo i dokładnie używając przy tym najlepszych narzędzi kosmetycznych.

Jaką szczoteczkę do zębów warto wybrać?

Na rynku jest cała masa szczoteczek do czyszczenia zębów. Najbardziej popularne są tradycyjne szczoteczki do zębów, które można kupić w markecie już za kilka złotych. Ich jakość jest jednak bardzo wątpliwa, szczególnie że niezwykle trudno jest dobrać właściwy rodzaj szczoteczki do własnego uzębienia bez konsultacji ze stomatologiem. Niektóre szczoteczki mają miękkie, a inne twarde włosie. Zbyt miękkie włosie może nie do końca dobrze czyścić zęby, z kolei szczoteczki o nazbyt twardym włosiu mają tendencję do zdzierania szkliwa z zębów i uszkadzania dziąseł. Nowością na rynku są szczoteczki soniczne polecane przez dentystów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna na pierwszy rzut oka jest łudząco podobna do zwykłej szczoteczki elektrycznej. Łączy w sobie funkcję szczoteczki elektrycznej z rotacyjną główką oraz zwykłej szczoteczki tradycyjnej. Skuteczność szczoteczki sonicznej opiera się na ruchach wymiatających, dzięki którym brud spomiędzy zębów usuwany jest o wiele skuteczniej. Dzięki specjalnej budowie główki, szczoteczka tego typu obejmuje większą powierzchnię niż elektryczna szczoteczka rotacyjna. Skraca to czas potrzebny na umycie zębów, nie pogarszając przy tym w żaden sposób jakości mycia. Szczoteczka soniczna to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną mieć zdrowe zęby i biały uśmiech. Oczywiście należy pamiętać o jej regularnym używaniu.