Pięć głównych zasad zero waste.

Zero waste jest stylem życia, który jako pierwsza postanowiła zapoczątkować Bea Johnson wraz z mężem i dziećmi. Opiera się na pięciu prostych zasadach: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle oraz Rot. Refuse odnosi się do odmawiania; nie przyjmujemy wizytówek, breloczków, długopisów reklamowych, nie przyjmujemy gazetek, niepotrzebnych magnesów na lodówkę i smyczy do telefonu.

 

W ten sposób damy znać wielu firmom, że tego typu gadżety nie są społeczeństwu potrzebne do szczęścia, tymbardziej, że większość z nich po krótkim czasie użytkowania ląduje na wysypisku. Odmawiamy wszelkich plastikowych jednorazówek, jednorazowych długopisów oraz rzeczy, których nie użyjemy nawet raz, ponieważ nie odpowiada nam ich estetyka. Inwestujemy w rzeczy świetnej jakości, z ekologicznych materiałów, które posłużą nam, a nawet i przyszłym pokoleniom. Reduce odnosi się do ograniczania. Ograniczamy nadmierną konsumpcję, nie kupujemy trzydziestej bluzki w znanej sieciówce, nie kupujemy żywności na skraju terminu (jeśli nie zdążymy jej zużyć), nie kupujemy dziesiątego flakonu perfum, tylko dlatego, że ma piękną kokardkę przy korku.

Ograniczamy konsumpcję, kupujemy tylko to, co rzeczywiście zużyjemy i będzie nam długo służyć. Ograniczanie pomoże nam też zachować większy porządek w mieszkaniu oraz zaoszczędzić pieniądze i czas. Reuse odnosi się do ponownego wykorzystywania danej rzeczy. Jak ponownie wykorzystywać różne rzeczy? To bardzo proste! Ze starych zasłon możemy uszyć wielorazowe płatki kosmetyczne lub wielorazowe chusteczki do nosa. Z resztki ziemniaków i mięsa z poprzedniego obiadu, możemy przygotować szybką zapiekankę, a nielubianym balsamem do ciała skutecznie wypastujemy buty. Wystarczy trochę wyobraźni, by zamiast kupować coraz to nowe produkty, przerabiać i wykorzystywać to co już mamy. Recycle odnosi się do segregacji. Segregujemy odpady zgodnie z pojemnikami. Zasada Rot odnosi się do kompostowania resztek odpadów. Co możemy skompostować? Bambusowe patyczki do uszu; włosy, które zostały nam na szczotce; skórki owocowe i warzywne (oprócz skórek z banana) i wiele innych rzeczy. Dzięki kompostowaniu będziemy mieli gotowy nawóz do kwiatów, który sprawi, że kwiaty i roślinki będą pięknie rosnąć.
Więcej o stylu życia zero waste znajdziemy m.in. w książce Bei Johnson ,,Pokochaj swój