Czym jest nosówka u kotów?

Większość właścicieli kotów wie o chorobie, jaką jest nosówka, ponieważ szczepionka przeciwko niej jest jedną z regularnych szczepionek podawanych przez lekarza weterynarii. Na szczęście szczepionka jest bardzo skuteczna, więc większość właścicieli nie ma dużego doświadczenia z samą chorobą. Jednak nosówka kotów jest szeroko rozpowszechniona i wysoce zaraźliwa w niezaszczepionej populacji kotów, więc kocięta, ciężarne kotki i koty z osłabionym układem odpornościowym są narażone na wysokie ryzyko zachorowania.

Objawy nosówki

Mimo że większość kotów jest zaszczepiona przeciwko nosówce, nadal istnieje szansa, że zaszczepiony kot może zarazić się tą chorobą. Rozpoznawanie objawów nosówki jest bardzo ważne, ponieważ szybka diagnoza i leczenie będą miały kluczowe znaczenie dla uratowania życia kota. Objawy nosówki u kota są podobne do wielu dolegliwości, jakie mogą mieć koty, więc jeśli Twój zwierzak kiedykolwiek wydaje się chory i osowiały, zawsze skontaktuj się z weterynarzem. Najpopularniejsze objawy nosówki obejmują wymioty lub biegunkę (czasem w tym samym czasie), utrata apetytu, gorączka, mała liczba białych krwinek (widoczna w badaniach krwi) oraz odwodnienie.

Przyczyny nosówki u kotów

Nosówka u kotów jest wywoływana przez wirus. Koty mogą się nim zarazić poprzez kontakt z zakażoną krwią, moczem, kałem lub nawet pchłami, które żywiły się na zakażonym kocie. Wirus może być również przenoszony przez ludzi, którzy nie umyli odpowiednio rąk po kontakcie z zakażonym kotem lub jego rzeczami, takimi jak posłanie, miski lub sprzęt do pielęgnacji. Wirus może żyć na wielu powierzchniach. Nawet w czystym środowisku trudno jest usunąć ślady wirusa pozostawione przez zakażonego kota. Wirus ten jest odporny na środki dezynfekujące i może pozostawać w środowisku nawet przez rok. Niezaszczepione koty, które są wypuszczane na zewnątrz są bardziej narażone na kontakt z zakażonymi kotami i zarażenie wirusem niż te trzymane w domu. Kocięta mogą zarazić się wirusem w łonie matki lub poprzez jej mleko, jeśli kotka w ciąży lub karmiąca jest zarażona. Dla większości kotów nosówka jest niestety chorobą śmiertelną.

Kategoria: dom, zwierzęta