Zdrowotne korzyści wynikające z homeopatii.

Homeopatia w celu wyleczenia przeziębienia.

Jeśli chodzi o przeziębienie, istnieje kilka leków homeopatycznych, w zależności od występujących zaburzeń i ich cech. Na przykład, Nux vomica 5CH jest zalecana w przypadku zatkania nosa i kichania, Cina maritima 5CH jest zalecana w przypadku swędzenia nosa, Allium cepa 4CH w przypadku kataru bez podrażnień itp. Jeśli chodzi o katar sienny, homeopatia pomaga ograniczyć stosowanie leków i zmniejszyć objawy gorączki.

Homeopatia utraty wagi.

Niektóre leki homeopatyczne mogą promować utratę wagi poprzez ich działanie na przyczynę nadwagi z jednej strony, a ich efekt drenujący z drugiej strony. Na przykład, jeśli nadwaga jest spowodowana przekąskami, Ignatia Amara 7 CH jest wskazana, podczas gdy antymonium crudum 9 CH jest bardziej zalecane, jeśli osoba stale odczuwa potrzebę jedzenia.

Homeopatia dla lepszego snu.

Wyniki trzech badań wykazały korzystny wpływ homeopatii na ciężką bezsenność uczestników z poprawą czasu trwania, opóźnienia i jakości snu. Jednak efekty te nie były większe niż efekt placebo. Wyniki innego badania wykazały wzrost czasu snu dla grup homeopatycznych w porównaniu z grupami placebo, przy jednoczesnej poprawie jakości snu i zmniejszeniu liczby istotnych przebudzeń dla obu grup.

Inne wskazania do homeopatii

1. Poprawa objawów refluksu żołądkowo-przełykowego: Badanie kliniczne przeprowadzone na 5-letnim dziecku wykazało korzystny wpływ leczenia homeopatycznego na wymioty związane z chorobą refluksu żołądkowo-przełykowego.
2. Redukcja objawów fibromialgii: Wyniki trzech badań sugerują zainteresowanie homeopatii redukcją objawów fibromialgii, nawet jeśli jej skuteczność w tym problemie nie jest w pełni zaakceptowana przez środowisko naukowe.
3. Zmniejszenie skutków ubocznych związanych z leczeniem nowotworów: W opublikowanym w 2009 roku przeglądzie starano się wykazać, że homeopatia może prowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego jamy ustnej wywołanego chemioterapią, a także do zmniejszenia przebarwień i ciepła skóry wywołanego radioterapią.
4. Ulga dla dzieci cierpiących na biegunkę: Homeopatia miałaby pozytywny wpływ na czas trwania biegunki w porównaniu do leczenia placebo.
5. Przyczyniają się do pooperacyjnego przywrócenia funkcji jelit: Homeopatia skraca czas potrzebny na powrót do prawidłowych skurczów jelit w porównaniu do leczenia placebo.
6. Łagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów: Niektóre preparaty homeopatyczne są skuteczne i mają działanie przeciwbólowe. Skuteczność ta nie jest jednak wyższa niż w przypadku leków konwencjonalnych. Homeopatia może być przydatna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, ale aby to zapewnić, konieczne są dalsze badania.
7. Skrócenie czasu zakażenia grypą: leczenie homeopatyczne, oscylokokcyna, może skrócić czas zakażenia grypą, ale nie byłoby skuteczne w zapobieganiu.
8. Zmniejszenie objawów astmy przewlekłej: Tylko jedno badanie wykazało, że homeopatia może pomóc zmniejszyć nasilenie objawów astmy w porównaniu z leczeniem placebo.
9. Złagodzenie bólu zębów po operacji: W niektórych przypadkach homeopatia może pomóc zmniejszyć ból związany z usuwaniem zębów.
10. Zapobieganie bólom głowy i migrenom: Badanie wykazało korzystny wpływ homeopatii na bóle głowy i migreny w porównaniu z placebo. To ostatnie pozwoliło na zmniejszenie zużycia środków przeciwbólowych przez uczestników, a także częstotliwości, intensywności i czasu trwania ich bólów.
Poprawa objawów depresji i lęku: Homeopatia może mieć pozytywny wpływ na objawy depresji i lęku.
Zmniejszenie objawów menopauzy: Homeopatia może potencjalnie zmniejszyć częstotliwość i intensywność przebłysków gorąca, zmęczenie, zmiany nastroju i niepokój u kobiet w okresie menopauzy, a także poprawić jakość ich życia.
Złagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego: Badanie kliniczne wykazało, że homeopatia może zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego w porównaniu z placebo.
Zmniejszenie objawów u pacjentów z HIV: Dwa badania naukowe wykazały pozytywne wyniki homeopatii w zakresie liczby komórek T, odsetka tłuszczu w organizmie, objawów stresu u osób z HIV.
Poprawa objawów egzemy: Dwa badania przeprowadzone na 253 dzieciach wykazały pozytywny wpływ homeopatii na objawy egzemy. Efekty te są takie same jak w przypadku zwykłej opieki.