Ultrabiały dom w Finlandii.

Raczej stronię od monochromatycznych, monotonnych wnętrz, gdyż z reguły nie mają zbyt wiele ciekawego do pokazania. Jednakże w tym przypadku robię mały wyjątek, ponieważ mamy tu do czynienia z naprawdę fajną realizacją. Mimo tego iż nie w moim stylu. Ponadto, chciałbym trochę mocniej promować wnętrza, które znajdziemy na terenie Finlandii.

Czemu? Bo zachwyceni skandynawskim designem patrzymy tylko na Danię, Szwecję, czasem Norwegię, a zapominamy o Finlandii. Czas to zmienić, gdyż każdy z tych krajów, choć posiada dość podobną estetykę wnętrzarską, to ma do zaoferowania coś innego. I warto to dostrzec oraz docenić!

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGZGluaW5nLXRhYmxlLWZhbWlseS5qcGc=
Photo: Krista Keltanen

Otwarta przestrzeń wspólna, sprzyja zdrowemu, rodzinnemu współżyciu i codziennym funkcjonowaniu w dobrej atmosferze. Betonowa podłoga dociepla biel mebli i ścian, zaś czarne akcenty pozwalają wzmocnić kontrast.

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGa2l0Y2hlbi13aGl0ZS5qcGc=
Photo: Krista Keltanen

Wyspa kuchenna pięknie nam się komponuje z resztą wyposażenia kuchni, którą widzieliśmy wyżej, ale z jakiegoś powodu nie potrafię się przekonać do ukrytych uchwytów szafek. Jednak jestem zwolennikiem wystających gałek, rączek, bo znacznie bardziej mi to pasuje z punktu widzenia użytkowego oraz wizualnego.

Świetnie wyglądają tu zawieszone nad wyspą lampy. Nowoczesne i naprawdę ładne, choć ja chyba poszedłbym w brąz, gdyż można na niego natrafić w innych miejscach, a w kuchni go zabrakło.

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGbGl2aW5nLXJvb20tcnVnLmpwZw==
Photo: Krista Keltanen

Widok na salon z tej perspektywy jest doskonały. Pięknie jest ukazana miłość właścicieli tego domu do minimalizmu i bieli, a także ich wyczucie smaku. Świadczą o nim brązowe, skórzane fotele pozwalające „odpocząć” oczom od bieli oraz żywe rośliny.

Jako miłośnik wielkich roślin w takich miejscach, widziałbym tu coś większego. Dzięki tej odrobinie zieleni w morzu białości, wnętrze wyostrzyłoby swój charakter, który jest w tej chwili nieco mdły i monochromatyczny.

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGbGl2aW5nLXJvb20tY29zeS13aGl0ZS1ncmV5LmpwZw==
Photo: Krista Keltanen

Kolejny salonik, tym razem powiedziałbym, że nieco bardziej komfortowy. Decyzja o położeniu tu ciemnego dywanu była bardzo dobrą, podobnie też jak i kolor tapicerki narożnika.

Jestem zauroczony tym jak wielkie mamy tu okna oraz jak wspaniałe światło, dzięki nim się tu pojawia. Świetna rzecz, choć nie chcę myśleć ile czasu zajmuje ich mycie. 😛 Ale nie myślmy o tym w tych kategoriach. Osoby, które przeczytały mój wpis o -> narzekaniu na design <- dobrze wiedzą, że narzekanie wcale nie jest fajne.

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGc3RhaXJzLWxhbmRpbmctaGFsbHdheS5qcGc=
Photo: Krista Keltanen

Ciekaw jestem, czy to co widać tu na podłodze, to jest celowo w taki sposób rozprowadzona wylewka betonowa, czy jakieś linoleum z nadrukiem? Wygląda bardzo ciekawie, bo choć ciągle beton, to jednak nieco inny, pozwala dostrzec pracę rzemieślnika, a nie bezdusznej maszyny.

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGYmF0aHJvb20tZ3JleS13aGl0ZS5qcGc=
Photo: Krista Keltanen

Łazienka szału nie robi. Przypomina mi jedną z supermarketowych propozycji urządzenia i zdecydowanie nie jest mocną częścią tego miejsca. Jedynie co to podoba mi się betonowa, celowo „pochlastana” ściana. Dodaje jej pazura i wzmacnia słaby charakter, a przy okazji inteligentnie nawiązuje do fragmentu podłogi ze zdjęcia wyżej.

aHR0cCUzQSUyRiUyRmR1c3RqYWNrZXQtYXR0aWMuY29tJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMDMlMkYyNC00NDgyOS1wb3N0JTJGYmFieS1udXJzZXJ5LWdyZXktd2hpdGUuanBn
Photo: Krista Keltanen

Pokój dziecięcy na szczęście nie jest już tak surowy jak reszta domu. Drewniana podłoga optycznie zwiększa temperaturę, a przez swój układ klepek pięknie gra ze światłem wpadającym przez okno. Pytanie do rodziców – czyż nie byłoby wspaniale, gdyby dzieci miały tylko po kilka zabawek zamiast setek? To pytanie było retoryczne. 😉

Zdjęcia użyte w tym wpisie zostały wykorzystane za zgodą właściciela praw autorskich, czyli Fińską fotografkę -> Kristę Keltanen <-. Dziękuję za udostępnienie tych zdjęć.

Ten dom jest drugim na Soczku Pomarańczowym, który pokazuję. Pierwszy -> jest tutaj <- i jest urządzony w zupełnie innym stylu niż ten wyżej. Rustykalny, momentami wręcz ciężki, pełny historycznych narzędzi i starych mebli. Jestem przekonany, że wielu z Was się w nim zakocha! Z resztą sami zobaczcie:

06-2016-glorian-koti-photo-krista-keltanen-03
KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ

Napisz mi w komentarzu:

Lubisz minimalistyczne wnętrza? Co Twoim zdaniem jest najmocniejszą stroną tego białego domu?


Spodobał Ci się Soczek Pomarańczowy? Polub -> fanpage <- gdzie codziennie dostarczam moim fanom wnętrzarskich inspiracji oraz obserwuj mój -> profil na  Instagram <- gdyż tam dzielę się ciekawymi urywkami ze swojego życia.


Do przeczytania wkrótce!

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to udostępnij go swoim znajomym! Posłuż się ikonkami poniżej:

  • Biały to nie mój kolor, ale łazienka akurat mi się podoba 😀

  • Oszalałabym w tej bieli…ale i tak jest piękny 🙂

  • Nie przepadam za sterylnymi wnętrzami, ale to jest idealnie przełamane, ma charakter i pazura 🙂

  • Zdjęcia jak ze skandynawskiego thirella ;). Odniosłam natychmiastowe wrażenie, że to projekt tej samej osoby co mobilna kuchnia, o której pisałeś. Zimno i nawet cudowne, skórzane fotele w salonie nie ocieplają wizerunku. Ustawione jak na sali sądowej ;). Generalnie pięknie, stylowo, jedynie ikea przeszkodziła mi w zachwycie. Ikea sama w sobie jest projektem i nie powinno się jej łączyć z dobrym designem.

    • Kasiu, zaprowadź mnie do sali sadowej w Poslce, gdzie są takie fotele, a z chęcią pójdę na prawo i zostanę tam sędzią. 😀

      • 🙂 😉 ” Ustawione jak „, nie z sali. Są bezapelacyjnie 😉 piękne. Na sali sądowej pewnie długo by w takiej formie nie przetrwały ;). Nie bywam więc nie zapewnię, że nie ma takich. Za to na filmach sędzia zwykle ma dużo bardziej imponujący, drewniany, obity skórą … więc pomyśl jeszcze ;).