Ogranicz ilość alergenów w domu.

Czy twoje oczy łzawią? Czy kichasz częściej niż wcześniej? Nie jesteś jedyny, ponieważ alergiczny nieżyt nosa staje się coraz większym problemem. Chociaż leki mogą pomóc złagodzić objawy alergii, o wiele lepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest pozbycie się z domu alergenów. Kiedy usuwasz alergeny ze swojego środowiska życia, w zasadzie zjadasz je w zarodku. Oto skuteczne wskazówki, jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed alergiami.

Krok 1: ustal, co faktycznie wywołuje twoją alergię

To jest bardzo ważne. Wiele osób podąża błędną drogą do rozwiązywania problemów takich jak alergie. Na przykład, jeśli sierść kota jest tym, co cię uczula, trzymanie zamkniętych okien nie pomoże. Powodem jest to, że kurz nie jest specyficznym alergenem, który powoduje nadmierną reakcję układu odpornościowego. Powinieneś rozważyć wizytę u alergologa, aby ustalić, które alergeny nasilają objawy. Lekarz przeprowadza kilka testów i obserwuje reakcję twojego ciała.

Krok 2:sprzątaj

Bardzo ważnym środkiem na uodpornienie domu na alergie jest sprzątanie. Usuwanie zanieczyszczeń jest pierwszym krokiem do czyszczenia. Zrób listę rzeczy, których nie używałeś w ciągu ostatnich 1–3 lat. Pozbądź się ich. Bardzo ważne jest regularne sprzątanie przestrzeni życiowej, ponieważ im więcej masz przedmiotów, tym większe są szanse, że alergeny zatrzymają się w twoim domu. Alergie to nie jedyny powód, dla którego powinieneś uporządkować i uporządkować. Stała ekspozycja na zagracone środowisko zwiększa niepokój i stres.

Krok 3: ogranicz ilość mebli gromadzących kurz

Większość alergenów zostaje uwięziona na meblach lub wewnątrz nich. Dotyczy to głównie mebli tapicerowanych, które łapią roztocza i sierść zwierząt. Dlatego zalecamy używanie łatwo zmywalnych mebli, takich jak winyl, skóra, plastik lub drewno. Przecieraj meble wilgotną, czystą ściereczką co trzeci dzień, jeśli mieszkasz w miejscu o dużym narażeniu na kurz i pył. To nie będzie tak trudne zadanie, jak się wydaje, jeśli ograniczysz swoje meble do absolutnego minimum. Ponadto, jeśli mieszkasz ze zwierzęciem (zwierzęta mi), trzymaj je z dala od mebli tapicerowanych!

Krok 4: regularnie czyść i wymieniaj filtry powietrza

To oczywiste. Trzymając dowolne urządzenie, musisz także nauczyć się je obsługiwać. Częścią posiadania klimatyzatorów, oczyszczaczy powietrza i filtrów powietrza w pomieszczeniu jest dbanie o nie. Ponieważ filtry w tych urządzeniach wychwytują wszystkie bakterie i kurz w powietrzu, którym oddychasz, zatykają się podczas użytkowania. Jeśli przeoczysz tę część, prawdopodobnie oddychasz tym samym pyłem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Większość urządzeń ma dołączone do nich instrukcje obsługi, które informują, jak często należy czyścić lub wymieniać filtry powietrza.

Krok 5: regularnie odkurzaj

Osoby uczulone na kurz wolą odkurzanie niż zwykłe czyszczenie. Odkurzanie pomaga również dostać się do tego paskudnego zakątka, który w innym przypadku byłby trudny do czyszczenia. Kolejną zaletą odkurzania jest to, że pozwala on czyścić meble tapicerowane, co trudno zrobić inaczej. W zależności od częstotliwości gromadzenia się kurzu w Twojej przestrzeni życiowej, musisz odkurzać ją co 2-3 dni.
Jeśli to możliwe, weź odkurzacz z filtrem HEPA (wysoko wydajnym powietrzem cząsteczkowym). Jest to warstwa mechaniczna, która przepycha powietrze przez bardzo cienką siatkę, która zatrzymuje toksyczne cząstki, w tym dym tytoniowy, roztocza, sierść zwierząt domowych i pyłki. Chociaż jest to kosztowne rozwiązanie, zapewnia znaczną ulgę w paskudnej alergii.

Krok 6: porzuć żaluzje na rzecz zmywalnych zasłon lub rolet

Żaluzje zbierają więcej kurzu i nie można ich prać w pralce. Zdecyduj się na lekkie zasłony, które można prać w pralce, ponieważ są one łatwiejsze w utrzymaniu. Nawet jeśli nie jesteś w stanie ich często myć, odkurzaj zasłonę co tydzień, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów. Jednolite rolety łatwo jest wyczyścić ściereczką.

Krok 7: pozbądź się dywanów i użyj podłogi, która jest łatwa do czyszczenia

To jest niezbędne. Porzuć dywany, aby uzyskać lepsze alternatywy podłogowe, takie jak linoleum, płytki lub drewno. Ponieważ dywany są wykonane z materiałów przepuszczalnych, kurz zostaje w nich uwięziony. Wszystkie pyłki i kurz, które osiadają na dywanie, są ponownie uwalniane w powietrzu, gdy po nim chodzisz! Jeśli chcesz przejść na opcje ekologiczne, możesz rozważyć podłogi bambusowe lub korkowe.
Jeśli coś przypadkowo wyleje się na podłogę, natychmiast to wyczyść. Pozostawiaj buty na zewnątrz, kiedy wchodzisz do domu. Dodatkowo trzymaj maty zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz każdych drzwi, aby zapewnić lepszą filtrację zanieczyszczeń. Upewnij się, że regularnie czyścisz te maty. Jeśli wymiana dywanów jest trudna, upewnij się, że odkurzasz je co tydzień.

Krok 8: rozważ zakup filtra powietrza w pomieszczeniu

Chociaż może to być kolejne kosztowne rozwiązanie, z pewnością pomaga utrzymać alergeny na dystans. Jeśli go kupujesz, pamiętaj, że filtry powietrza nie zatrzymują kurzu ani pyłków osadzonych w dywanach. Jeśli jednak alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak pyłki, są podstawowymi czynnikami wyzwalającymi, mogą być pomocne. Należy pamiętać, że niektóre osoby z alergiami źle reagują na filtry powietrza wytwarzające gaz ozonowy, dlatego należy ich unikać. Filtry powietrza są skutecznym rozwiązaniem w utrzymaniu domu odpornego na alergie.

Krok 9: rozważ zakup higrometru

Jeśli pleśń wywołuje reakcję alergiczną, należy rozważyć zakup higrometru. To urządzenie monitoruje poziom wilgotności w miejscu instalacji. Wysoka wilgotność oznacza warunki sprzyjające wylęganiu się pleśni! Za pomocą tego urządzenia można zmierzyć poziom wilgotności w każdym pomieszczeniu w domu. Jeśli poziom wilgotności w Twojej przestrzeni życiowej wynosi ponad 60%, musisz kupić osuszacz.

Krok 10: sprawdź każdy pokój w domu, aby zapewnić dokładność

Upewnij się, że dokładnie wyczyściłeś każdy pokój w domu. Ten krok jest niezbędny. Użyj zmywalnych poduszek w swoim salonie. Jeśli chodzi o kuchnię, nie zostawiaj naczyń na noc. Podczas gotowania należy pozostawić włączony wentylator, aby zapobiec wzrostowi wilgotności, a tym samym zapraszaniu pleśni. Regularnie czyść także pościel i zabawki dla dzieci.