Nabiał – jakie produkty wybrać?

Praktycznie każdy z nas lubi nabiał. Zarówno polski ser żółty, jak i twaróg biały doprawiony ziołami. Nabiał jest bardzo zdrowy, produkowany z polskiego mleka w przypadku polskich produktów. Sery krowie, owcze, kozie. Wybór jest szeroki. Nabiał można spożywać pod różną postacią. Na zimno, na ciepło, w roli głównej, czy jako dodatek do potraw. Niestety nie wszyscy mogą spożywać te produkty. Przyczyna? Nietolerancja laktozy, weganizm.

 

Nabiał chociaż zdrowy nie może być spożywany przez każdego z nas. Jeśli natomiast nie wyobrażamy sobie naszego jadłospisu bez nabiału, warto wybierać ten naturalny, potocznie mówiąc zwykły ser bez zbędnych dodatków. Do produktów mlecznych należą m. in: mleko w proszku, mleko skondensowane, koktajle mleczne, kefir, jogurt, śmietanka, ser twarogowy czy podpuszczkowy. Mleko jest wydzieliną gruczołów mlecznych samic ssaków. W Polsce jak i w całej Europie spożywa się mleko krowie. Popularne jest również mleko owcze oraz kozie. Mleko spożywcze dostępne jest jako pełne zawierające 3% tłuszczu, półtłuste zawierające 2% tłuszczu oraz chude zawierające 1% tłuszczu i poniżej. Mleko krwie oraz produkty mleczne należą do produktów spożywczych o bardzo wysokiej gęstości odżywczej. Mleko jak i mleczne przetwory zawierają wapń, białko i witaminy oraz składniki mineralne. Produkty mleczne, które zawierają dużo wody bardzo często łatwo się psują. Należy przypomnieć, że to właśnie w mleku występują pożyteczne bakterie kwasu mlekowego. Mleko po odbiorze schładza się, oczyszcza, homogenizuje i pasteryzuje, a na końcu przechowuje się w warunkach chłodniczych. Wszelkie napoje mleczne wytwarza się z mleka pasteryzowanego lub sterylizowanego. Do ich produkcji wykorzystuje się różne dodatki w postaci owoców, warzyw, śmietanki, jaj, cukru czy innych substancji zagęszczających. Niekiedy są poddane fermentacji mlekowej. Najpopularniejszym fermentowanym napojem mlecznym jest zsiadłe mleko. Do fermentowanych napojów mlecznych można także zaliczyć śmietankę.

Charakterystyka mlecznych produktów

Mleko skondensowane jest otrzymywane po wytrąceniu albumin. W kwestii mleka w proszku zagęszcza się do wyparkach próżniowych do zawartości 50% suchej masy. Mleko suszy się metodą rozpyłową. W zależności od przeznaczenia w kuchni używamy śmietankę o niskiej i wysokiej zawartości tłuszczu. Śmietana jest surowcem do produkcji masła. W przypadku serów, są to produkty otrzymywane przez wytrącenie z mleka białek i tłuszczu. Sery można podzielić ze względu na rodzaj użytego mleka, twardość czy zawartość tłuszczu oraz pochodzenie. Sery twarogowe są otrzymywane metodą kwasową. Należą do nich serki homogenizowane, wiejskie czy tradycyjny ser biały. Sery podpuszczkowe dojrzewające produkuje się ze skrzepów podpuszczkowych. Sery twarde są produkowane z odwodnionej gęstwy serowej. Popularne są także sery topione. To one są wytwarzane przez ogrzewanie różnych gatunków sera z dodatkami: masła czy mleka w proszku. Nabiał jest na pewno zdrowy. Zaleca się spożywać dziennie do 4 szklanek mleka. Oczywiście można go zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem czy maślanką. Natomiast w przypadku osób z nietolerancją laktozy jest możliwy wybór produktów mlecznych bezlaktozowych. Spożywanie produktów mlecznych zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.