Czy warto się badać profilaktycznie?

Choroby są nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Najczęściej ludzie narzekają na przeziębienie czy grypę, jednak zdarzają się też i poważniejsze schorzenia. Niektóre z nich są o tyle zdradliwe, że pozostają w ukryciu przez wiele lat nie dając żadnych specyficznych oznak. Gdy już się ujawnią, to jest za późno na to by podjąć skuteczne leczenie. Przykładem takiej złośliwej choroby może być chociażby wirusowe zapalenie wątroby. Warto raz na czas wykonać badania profilaktyczne z krwi, aby sprawdzić czy wszystko w organizmie jest w porządku.

Kiedy Polacy badają się najczęściej?

Statystyki dotyczące wykonywania podstawowych badań przez Polaków są zatrważające. Zdecydowana większość obywateli naszego kraju nie bada się w ogóle, przynajmniej jeżeli chodzi o badania profilaktyczne. Do lekarza statystyczny Polak udaje się dopiero, gdy coś boli lub uwiera. A wtedy może okazać się że choroba rozwinęła się już na tyle, że trudno będzie ją zwalczyć.

Jak często warto się badać?

Tak na prawdę, ostateczną decyzję co do częstotliwości badań powinien podjąć lekarz prowadzący. Można jednak przyjąć założenie, że każdy dorosły człowiek przekonany o dobrym stanie swojego zdrowia powinien przynajmniej raz w roku przejść podstawowe badanie krwi. Gdy występuje podejrzenie choroby lub ma się skłonności do częstszego podupadania na zdrowiu, warto badać się bardziej regularnie. Podstawowe badanie krwi jest badaniem bezpłatnym, refundowanym przez NFZ. Jednak gdy lekarz rodzinny nie będzie widział podstaw do wykonania takiego badania, to można je zrobić prywatnie, kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a na podstawie wyników można określić ogólny stan zdrowia.

Dlaczego Polacy unikają badań?

Odpowiedzi na to pytanie będzie wiele. Najczęściej jednak ludzie są przekonani o doskonałym stanie swojego zdrowia, a ewentualne boleści przypisują chwilowej niedyspozycji. Pewien wpływ na taką postawę ma z pewnością również szalone tempo życia. Niektórzy to właśnie brakiem czasu tłumaczą słabą troskę o własne zdrowie. Jest też pewna grupa osób, która unika regularnych badań z powodu strachu przed wynikami lub przed tym, że badanie będzie bolało. Spokojnie, badanie krwi zupełnie nie boli, można jedynie odczuć lekki dyskomfort spowodowany pojedynczym ukłuciem igły. Wyniki badań krwi dostępne są już na drugi dzień, przynajmniej jeżeli chodzi o podstawową morfologię. Dla własnego dobra, warto raz na czas wybrać się na kompleksowe badania profilaktyczne, od tego może nawet zależeć życie.